Aquinas Academy of Pittsburgh

Southwestern PA’s only Preschool through Grade 12 Private Catholic School

A Preschool - Grade 12 Private Catholic School

Mon., 12/06/21 is Block Day 3

Aquinas Academy Athletic Team Awards

Cross Country
Lower School Girls
(K - 4th grades)
  • 2020 Diocesan K-2 Championship 8th Place Medalist Charlotte Austin
Lower School Boys
(K - 4th grades)
  • 2020 North Area Championship 2nd Place
  • 2020 Diocesan K-2 Championship 1st Place Medalist Zach Guillen
  • 2020 Diocesan K-2 Championship 4th Place Medalist John Paul Richthammer
  • 2020 Diocesan 3-4 Championship 7th Place Medalist Isaac Vangura
  • 2021 Diocesan 3-4 Championship 1st Place
  • 2021 Diocesan K-2 Championship 1st Place Medalist Thomas Bodgewic
Middle School Girls
(5th - 8th grades)
  • 2005 Ellis Invitational 1st Place
  • 2006 Ellis Invitational 2nd Place
  • 2014 Diocesan Championship Gold Medalist Marissa Canzian
  • 2014 Diocesan Championship Bronze Medalist Elizabeth Blume
  • 2016 Diocesan Championship 6th Place Medalist Katherine Repasky
  • 2016 Diocesan Championship 16th Place Medalist Grace Bond
  • 2017 Diocesan Championship 7th Place
  • 2018 Diocesan Championship 2nd Place Medalist Gianna Vangura
  • 2018 Diocesan Championship 6th Place Medalist Grace Bond
  • 2019 North Area Championship 7th/8th team - 3rd Place
  • 2019 Diocesan Championship 9th Place Medalist Gianna Vangura
  • 2020 North Area Championship 7th/8th team - 2nd Place
  • 2020 Diocesan Championship 8th Place Medalist Gianna Vangura
Middle School Boys
(5th - 8th grades)
  • 2005 Ellis Invitational 1st Place
  • 2006 Ellis Invitational 3rd Place
  • 2010 Diocesan Champion John Reed (6th Grade)
  • 2012 North Area Championship 3rd Place
  • 2012 Diocesan Championship 3rd Place
  • 2014 Diocesan Championship Gold Medalist Anthony Hite
  • 2015 Diocesan Championship 12th Place Medalist Samuel Schirra
  • 2016 Diocesan Championship 4th Place Medalist Anthony Ferraro
  • 2016 Diocesan Championship 16th Place Medalist Benjamin Stalder
  • 2018 Diocesan Championship 7th Place Medalist Anthony Ferraro
  • 2019 North Area Championship 5th/6th team - 5th Place
  • 2019 North Area Championship 2nd Place Adam Ohayon (7th/8th div)
  • 2020 Diocesan Championship 7th Place Medalist Jacob Guillen
High School Boys
(co-op with Vincentian through 2019)
  • 2013 Catholic Championship Runner-up
  • 2015 WPIAL 8th Place
  • 2020 Mingo Classic Invitational 6th Place
  • 2021 WPIAL 9th Place
  • 2021 WPIAL 6th Place Medalist & PIAA Qualifier John Griffith
  • 2021 PIAA State Championship 16th Place Medalist John Griffith
High School Girls
(co-op with Vincentian through 2019)
  • 2014 WPIAL 2nd Place
  • 2014 PIAA State Championship 7th place
  • 2015 WPIAL Section A Champions
  • 2015 WPIAL Champions
  • 2015 PIAA State Championship 5th place
  • 2016 WPIAL Champions
  • 2016 PIAA State Championship 4th place
  • 2017 WPIAL Champions
  • 2017 PIAA State Championship 3rd place
  • 2018 WPIAL Champions
  • 2018 PIAA State Championship 4th place
  • 2019 WPIAL Champions
  • 2019 PIAA State Championship 11th place
  • 2020 WPIAL 7th Place Medalist & PIAA Qualifier Alexis Abbett
  • 2020 PIAA State Championship 11th Place Medalist Alexis Abbett
  • 2021 WPIAL 5th Place
  • 2021 WPIAL 5th Place Medalist Alexis Abbett
  • 2021 PIAA Qualifiers, Alexis Abbett and Carina Simmons
  • 2021 PIAA State Championship 6th Place Medalist Alexis Abbett
Field Hockey
High School Girls
  • 2004 Bruno Bowl Champions
  • 2005 Bruno Bowl Champions
  • 2006 Bruno Bowl Champions
  • 2006 Vincentian Tournament Runner-Up (JV)
  • 2006 Valley School of Ligonier Tournament 3rd Place (JV)
  • 2007 First WPIAL Playoff Appearance
  • 2007 Bruno Bowl Champions
  • 2010 Bruno Bowl Champions
  • 2015 Bruno Bowl Champions
  • 2015 WPIAL Playoffs
  • 2016 WPIAL Playoffs
  • 2017 WPIAL Playoffs
  • 2019 WPIAL Playoffs
  • 2020 WPIAL Playoffs
  • 2021 WPIAL Playoffs
  • 2021 WPIAL Runner-Up
Golf
High School Girls
  • 2017 WPIAL Individual Qualifer
  • 2017 WPIAL Individual 6th place Leelah Ohayon
  • 2017 PIAA Western Regional Individual Qualifier Leelah Ohayon
Soccer
1st grade
  • Spring 2017 Diocese Tournament Champions
2nd grade
  • Fall 2017 Diocese Tournament Champions
  • Spring 2018 Diocese Tournament Champions
  • Fall 2020 Diocese Tournament Runner-Up
3rd and 4th grade
  • Spring 2002 Our Lady of Grace Soccer Shoot-out Tournament
  • Spring 2005 Diocese Tournament Runner-Up
  • Fall 2007 Diocese Tournament Runner-Up
  • Fall 2008 Diocese Tournament Champions
  • Fall 2016 Diocese Tournament Runner-Up
3rd grade
  • Spring 2019 Diocese Tournament Champions
4th grade
  • Fall 2017 Diocese Tournament Runner-Up
  • Fall 2019 Diocese Tournament Champions
5th and 6th grade
  • Spring 2000 Diocese League Runner-Up
  • Fall 2000 Diocese League Runner-Up
  • Fall 2001 Diocese League Section III Champions
  • Spring 2002 Vincentian Cup Champions
  • Spring 2002 Diocese League Runner-Up
  • Fall 2002 Diocese League Section IV Champions
  • Spring 2003 Diocese League Section IV Champions
  • Spring 2003 World Cup Division Champions
  • Fall 2003 Diocese League Section III Champions
  • Fall 2003 World Cup Division Champions
  • Spring 2003 Olympic Division Champions
  • Fall 2004 Diocese League Section II Champions
  • Fall 2004 Olympic Division Runner-Up
  • Fall 2010 Olympic Division Runner-Up
  • Fall 2017 Olympic Division Champions
  • Spring 2018 Diocesan League Undefeated Section I Champions
  • Fall 2018 Diocesan League Olympic JV Section Champions
  • Fall 2018 Olympic Division Runner-Up
  • Spring 2019 Diocesan League Olympic JV Section I Champions
6th grade
  • Fall 2021 Diocese League 1st Place Premier Division
5th-8th grade girls
  • Fall 2019 Diocese League All-Girl Varsity Champions (6th/7th graders)
  • Fall 2020 Diocese League All-Girl Varsity Runner-Up
  • Fall 2021 Diocese League All-Girl Varsity Champions
  • Fall 2021 Diocese League All-Girl JV Champions
7th and 8th grade
  • Fall 2003 Diocese League Section III Champions
  • Fall 2003 World Cup Division Champions
  • Spring 2006 Diocese League Section I Champions
  • Spring 2006 Olympic Division Runner-Up
  • Fall 2007 Olympic Division Runner-Up
  • Fall 2012 Diocesan League Undefeated Section II Champions
  • Spring 2013 Olympic Division Champions
  • Fall 2017 Diocesan League Section II Champions
  • Fall 2018 Diocesan League Olympic Varsity Section Champions
  • Fall 2018 Olympic Division Runner-Up
  • Spring 2019 Olympic Division Champions
  • Fall 2019 Diocesan League Section Champions
  • Fall 2020 Diocesan Division Runner-Up
High School Boys
  • 2008 Freedom Area Soccer Tournament 3rd Place
  • 2013 First WPIAL Playoff Appearance
  • 2014 WPIAL Playoffs
  • 2015 WPIAL Playoffs
  • 2016 WPIAL Playoffs
  • 2020 WPIAL Playoffs
  • 2021 WPIAL Playoffs
High School Girls
(co-op with Vincentian through 2019)
  • 2013 First WPIAL Playoff Appearance
  • 2014 WPIAL Playoffs
  • 2015 WPIAL Section 3 Champions
  • 2015 WPIAL Playoffs
  • 2016 WPIAL Section 3 Champions
  • 2016 WPIAL Playoffs
  • 2016 PIAA Playoffs
  • 2017 WPIAL Playoffs
  • 2018 WPIAL Playoffs
  • 2021 WPIAL Playoffs
Volleyball
5th and 6th Grade Girls
( co-op with Blessed Trinity Academy )
  • 2019 Playoffs
7th and 8th Grade Girls
( co-op with Blessed Trinity Academy )
  • 2021 Playoffs
Basketball
High School Boys
  • 2003 Westmoreland Christian Tournament Champions
  • 2004 Westmoreland Christian Tournament 3rd Place
  • 2004 Neighborhood Academy Tournament 3rd Place
  • 2005 Tri-County Christian League Tournament Runner-Up
  • 2005 Imani Christian Tournament 3rd Place
  • 2006 Tri-County Christian League Section and Tournament Champions
  • 2007 Tri-County Christian League Section and Tournament Champions
  • 2008 St Joseph's Holiday Tournament 3rd Place
  • 2009 Tri-County Christian League Section and Tournament Champions
  • 2009 Tri-County Christian League JV Tournament Second Place
  • 2010 Aquinas Academy Tip-Off Tournament 1st Place
  • 2011 Aquinas Academy Tip-Off Tournament 2nd Place
  • 2012 Aquinas Academy Tip-Off Tournament 2nd Place
  • 2014 Quigley Tournament 3rd Place
  • 2016 SWCAC playoffs
  • 2017 SWCAC playoffs
  • 2017-18 Aquinas Academy Tip-Off Tournament 2nd Place
  • 2018 SWCAC playoffs
  • 2019-20 Aquinas Academy Tip-Off Tournament Champions
  • 2021 WPIAL Playoffs
High School Girls
  • 2003 Westmoreland Christian Tournament Runner-Up
  • 2005 Tri-County Christian League Section Champions
  • 2005 Tri-County Christian League Tournament Runner-Up
  • 2006 Tri-County Christian League Tournament Runner-Up
  • 2007 Tri-County Christian League Tournament Runner-Up
  • 2011 Aquinas Academy Tip-Off Tournament 2nd Place
  • 2012 Aquinas Academy Tip-Off Tournament 2nd Place
  • 2013 SWCAC Section and Tournament Champions
  • 2013 Aquinas Academy Tip-Off Tournament 1st Place
  • 2014 SWCAC Section and Tournament champions
  • 2015 SWCAC Tournament Runner-Up
  • 2016 SWCAC playoffs
  • 2017 SWCAC Section and Tournament champions
  • 2018 First WPIAL Playoff Appearance
  • 2019 WPIAL Playoffs
  • 2019-20 Aquinas Academy Tip-Off Tournament 2nd Place
  • 2020 WPIAL Playoffs
  • 2020 PIAA Playoffs
  • 2021 WPIAL Class A Section 3 Champions
  • 2021 WPIAL Playoffs
7th and 8th Grade Girls
  • 2003-2004 St. Bonaventure Tournament 4th Place
  • 2006 Tri-County Christian Tournament Champions
  • 2007 Tri-County Christian Tournament Runner-Up
  • 2012 Butler Catholic Tournament 2nd Place
  • 2015 St Edmund’s Tournament 1st Place
  • 2017-18 St. James Tournament 2nd Place
  • 2021 Diocesan Playoffs
7th and 8th Grade Boys
  • 2003 St. Irenaeus Tournament Champions
  • 2005 St. Irenaeus Tournament Champions
  • 2007 Falk School Tournament Runner-Up
  • 2007 St. Alexis Tournament Runner-Up
  • 2010 Aquinas Academy Winter Classic 3rd Place
  • 2011 St. Sebastian Tournament 2nd Place
  • 2014 St Edmund’s Tournament 4th Place
  • 2016 St Bonaventure Tournament 1st Place
  • 2017 Aquinas Academy Tip-Off Tournament 2nd Place
  • 2017 Avonworth Tournament 2nd Place
  • 2018 Diocesan Playoffs
  • 2018 Aquinas Academy Tip-Off Tournament Champions
  • 2019 Diocesan Playoffs
  • 2020 Diocesan Playoffs
  • 2021 Diocesan Playoffs
5th and 6th Grade Girls
  • 2013 Butler Catholic Tournament 2nd Place
  • 2018 Eden Christian Academy Tournament 2nd Place
  • 2019 Eden Christian Academy Tournament 2nd Place
  • 2021 Diocesan Playoffs
5th and 6th Grade Boys
  • 2005 Diocesan Section 2nd Place
  • 2009 Diocesan Section 3rd Place
  • 2018 Diocesan Playoffs
  • 2019 Diocesan Playoffs
  • 2019 Eden Christian Academy Tournament 2nd Place
  • 2019-20 Sacred Heart Tournament 2nd Place
  • 2020 Diocesan Playoffs
  • 2021 Diocesan Playoffs
5th Grade Boys
  • Holy Trinity Preview Basketball Tournament Champions
3rd and 4th Grade Boys
  • 2018 Blessed Trinity Tournament 3rd Place
  • 2018 Holy Cross Tournament 2nd Place
Swimming
High School Boys
  • 2010 First WPIAL qualifer
  • 2011 WPIAL qualifer
  • 2014 Two WPIAL qualifers
  • 2015 Two WPIAL qualifiers
  • 2016 Two WPIAL qualifers
  • 2016 WPIAL 7th place medalist 100 Breaststroke Ian Schirra
  • 2016 PIAA Qualifier 100 Breaststroke Ian Schirra
  • 2017 Three WPIAL qualifiers
  • 2017 WPIAL 4th place medalist 100 Breaststroke and 200 IM Ian Schirra
  • 2017 PIAA Qualifier 100 Breaststroke, 200 IM Ian Schirra
  • 2017 PIAA 15th place 100 Breaststroke, 19th place 200 IM Ian Schirra
  • 2018 WPIAL qualifier
  • 2019 WPIAL qualifier
  • 2020 WPIAL qualifier
Boys Varsity Swimming Records
EventRecord HolderGradeTimeDateLocation
200 Freestyle Michael Rhein 9 1:55.25 3/3/2011 WPIAL Championship/ Trees Pool
200 Individual Medley Ian Schirra 12 2:01.13 3/2/2017 WPIAL Championship/ Trees Pool
50 Freestyle Jacob Schirra 12 23.58 3/4/2010 WPIAL Championship/ Trees Pool
100 Butterfly Samuel Schirra 10 57.74 3/1/2018 WPIAL Championship/ Trees Pool
100 Freestyle Ian Schirra 12 51.65 2/2/2017 Knoch H.S. Swim Meet/ Butler Senior H.S. Pool
500 Freestyle Michael Rhein 9 5:10.33 1/2011 Seneca Valley
100 Backstroke Ian Schirra 12 58.03 1/19/2017 Knoch H.S. Swim Meet/ Butler Senior H.S. Pool
100 Breaststroke Ian Schirra 12 59.82 3/3/2017 WPIAL Championship/ Trees Pool
Lacrosse
High School Girls
  • 2017 First WPIAL Playoff Appearance
  • 2018 WPIAL Playoffs
  • 2019 WPIAL Playoffs
  • (2020 Season Canceled)
  • 2021 WPIAL Playoffs
High School Boys
  • 2015 First WPIAL Playoff Appearance
  • (2020 Season Canceled)
Tennis
High School Boys
  • 2021 First WPIAL qualifer
Track and Field
High School Boys
  • 2015 WPIAL Qualifier 100m
  • 2015 WPIAL Qualifier 200m
  • 2015 WPIAL Qualifier 400m
  • 2015 WPIAL Qualifier 1600m
  • 2015 WPIAL Qualifier 3200m
  • 2015 WPIAL 3rd place medalist 400m Mitchell Athey
  • 2015 PIAA Qualifier 400m Mitchell Athey
  • 2016 WPIAL Qualifier 1600m
  • 2016 WPIAL Qualifier 3200m
  • 2017 WPIAL Qualifier 1600m
  • 2017 WPIAL Qualifier 3200m
  • 2017 WPIAL 7th place medalist 3200m John Reed
  • (2020 Season Canceled)
  • 2021 WPIAL Qualifier 1600m
High School Girls
  • 2015 WPIAL Qualifier 1600m
  • 2016 WPIAL Qualifier 1600m
  • 2017 WPIAL Qualifier 3200m
  • 2018 WPIAL Qualifier 3200m
  • 2018 WPIAL 8th place medalist 3200m Delaney McCarthy
  • (2020 Season Canceled)
  • 2021 WPIAL Qualifier 3200m
  • 2021 WPIAL 7th place medalist 3200m Alexis Abbett

All-State

Basketball

  • Vinnie Cugini (2nd Team) 2020

Swimming

  • Ian Schirra (Honorable Mention) 2017

All-WPIAL Players

Field Hockey

  • Maria Figucia 2020
  • Emma Queen 2020
  • Isabella Hite (Honorable Mention) 2020
  • Emi Kartsonas (Honorable Mention) 2020
  • Gina Liguori (top goal-keeper) 2019
  • Emi Kartsonas 2019
  • Emma Queen 2019
  • Natalie Hyrcza 2018
  • Gina Liguori 2018
  • Lauren Mroch (Honorable Mention) 2018
  • Emma Queen (Honorable Mention) 2018
  • Caitlin Reed 2017
  • Gina Liguori (Honorable Mention) 2017
  • Caitlin Reed 2016
  • Jillian Kaercher 2015
  • Elena Liguori 2015
  • Mary Rose Flynn (Honorable Mention) 2015
  • Molly Maglio (Honorable Mention) 2015
  • Caitlin Reed (Honorable Mention) 2015
  • Jillian Kaercher 2014
  • Clare Mortenson 2014
  • Elizabeth Stofko 2013
  • Margaret Zaharko 2013

Boys’ Soccer

  • John Bence 2020
  • Robert Phillips 2016
  • Robert Phillips 2015
  • Joseph Richthammer 2015
  • Chris Miller 2014
  • Chris Miller 2013
  • Michael Blume 2010
  • Michael Blume 2009
  • Robert Blume 2008

Girls’ Soccer

  • Rachel Phillips 2016
  • Hannah Canil 2015

Boys’ Lacrosse

  • Ray Urbash 2015
  • Nick Navari (Academic All-American) 2014

Girls’ Lacrosse

  • Molly Maglio 2019 (All American)
  • Caitlin Reed (Academic All-American) 2017
  • Molly Maglio 2016

All-Section Players*

Football

  • Dominic Hite 2016
  • Paul Adams 2015
  • Dom Hite 2015
  • Michael Tappe, "Big 7" All Star Punter 2014
  • Paul Adams 2013
  • Michael Tappe 2013

Boys’ Soccer

  • Alex Hyrcza (Finest Fifteen) 2020
  • John Bence (Finest Fifteen) 2020
  • Tommy Quinn (Honorable Mention) 2020
  • Matt Flynn (Honorable Mention) 2019
  • Luke Lynch 2017
  • Alex Garcia (Honorable Mention) 2017
  • Robert Phillips 2016
  • Brandan Miller 2016
  • John Reed (Honorable Mention) 2016
  • Robert Phillips 2015
  • Joseph Richthammer 2015
  • Javier Rubio (Honorable Mention) 2015
  • Chris Miller 2014
  • John McKeating 2014
  • Robert Phillips (Honorable Mention) 2014
  • Chris Miller 2013
  • Jacob Scioscia 2013
  • Brandan Miller (Honorable Mention) 2013

Girls’ Soccer

  • Bella Hite 2021
  • Anna Myron 2021
  • Laura Richthammer 2021
  • Anna Keverline (Honorable Mention) 2021
  • Sabrina Knox 2020
  • Rachel Phillips 2016
  • Hannah Canil 2015
  • Rachel Phillips (Honorable Mention) 2015
  • Hannah Canil 2013
  • Molly Robinson 2013

Boys’ Basketball

  • Vinnie Cugini 2020-21
  • Jonathan Bates 2017-18
  • Gabriel Vangura 2017-18
  • Michael Tappe 2014-15

Girls’ Basketball

  • Laura Richthammer 2020-21
  • Bella Hite 2020-21
  • Mary Casamassa 2017-18
  • Molly Robinson 2013-14
  • Margaret Zaharko 2013-14

Boys’ Lacrosse

  • Chuck Adams 2017
  • Grant McGhee 2017
  • Dominic Hite 2017
  • Mike Henry 2015
  • Dominic Hite 2015
  • Jon Lynch 2015
  • Jacob Scioscia 2015
  • Ray Urbash 2015
  • Ray Urbash 2014
  • Tyler Fort 2014

Girls’ Lacrosse

  • Molly Maglio 2019
  • Anni Truschel 2019
  • Molly Maglio (Academic All-American) 2018
  • Rachel Urbash 2018
  • Elizabeth Blume 2017
  • Molly Maglio 2017
  • Hannah Canil 2016
  • Molly Maglio 2016
  • Rachel Urbash 2016

* Recorded since Fall 2013

Special Awards

Player of the Year (Soccer)

  • John Bence 2020 (section 3)

Regular Season Scoring Leader (Basketball)

  • Vinnie Cugini 2021
  • Vinnie Cugini 2020

Post-Gazette Class 1A Fab 5 (Basketball)

  • Vinnie Cugini 2021
  • Vinnie Cugini 2020
Member of Pennsylvania Association of Independent Schools Member of Middle States Association of Colleges and Schools Ranked No.1 Catholic High School in Pennsylvania by Niche.com 2015 & 2016 Ranked No.1 Catholic High School in Pittsburgh Area by Niche.com 2015-2022